Add new comment

На засіданні круглого столу «Діалог з прав людини» в рамках співробітництва між Україною та Європейським Союзом обговорили поточний стан справ у сфері прав людини в Україні, в тому числі – дотримання прав дітей в умовах військового конфлікту на Сході України.
 
Микола Кулеба зазначив, що неможливо переоцінити вплив військового конфлікту на дітей. «Для багатьох дітей наслідками збройного конфлікту є втрата батьків, психологічні травми, стреси, розірвання сімей, переїзд, розірвання стосунків з друзями. Зараз кожна третя дитина потребує допомоги психолога. В цей же час, на тимчасово окупованій території Донецької і Луганської областей продовжує проживати близько 600 тисяч дітей. На жаль, досить часто ці діти стають жертвами маніпуляцій, опиняються втягнутими у воєнні дії, що протирічить законодавству та моральним принципам», - зауважив Уповноважений.
 
Цілісної картини порушення прав дітей на тимчасово окупованих територіях немає, але ЗМІ та незалежні експерти наводять окремі приклади використання дітей в якості «живого щита», створення таборів, де дітей навчають поводженню зі зброєю, використання дітей для збору розвідувальних даних, охорони блокпостів, зазначив М.Кулеба.
 
Уповноважений також наголосив, що Україна є учасницею Конвенції ООН про права дитини та Факультативного протоколу до Конвенції ООН про права дитини щодо участі дітей у збройних конфліктах. Відповідно до статті 4 зазначеного Факультативного протоколу, вербування  або  використовування у військових діях осіб, які не досягли 18-річного віку категорично забороняється.  Ця норма також імплементована в національне законодавство України.  Зокрема, Законом України «Про охорону дитинства» передбачено, що участь дітей у воєнних діях і збройних конфліктах, залучення або втягування дітей до збройних формувань, пропаганда війни забороняються. У той же час, реальних механізмів притягнення відповідальних осіб, які втягують малолітніх до незаконних військових формувань, наразі немає.
 
Особливу стурбованість України викликає ситуація щодо «відкритих» кордонів, через які без належних документів вивозяться діти в Російську Федерацію. «Мова йде про дітей, яких один із батьків (батько чи мати) вивозять за межі України без згоди і відома другого з батьків. Такі дії кваліфікуються як міжнародне викрадення дітей. Розшукати і повернути таких дітей в Україну вкрай важко», - наголосив він.
 
Микола Кулеба також акцентував увагу на незаконності рішень самопроголошених органів влади тимчасово окупованих територій щодо усиновлення дітей, відібрання їх у батьків, передачу дітей на виховання під опіку, піклування іншим особам, позбавлення батьківських прав тощо.
 
Отже, на тимчасово окупованих територіях мають місце факти грубого порушення законодавства України у сфері захисту прав дитини та  основоположних  принципів Конвенції ООН про права дитини, зокрема права дитини на життя, здоров'я, вільний розвиток, підсумував Уповноважений.
 
На засіданні також обговорювались перспективи приєднання України до Римського статуту як механізму притягнення до відповідальності осіб, які скоюють воєнні злочини на Сході України, у тому числі відносно дітей та жінок.
 
Представники делегацій Європейського союзу зазначили, що міжнародні організації і надалі сприятимуть Україні у вирішенні  комплексу питань  гуманітарної місії.

Джерело: Офіційне інтернет-представництво Президента України