За дітей відповідатимуть: в Україні можуть відкрити доступ до бази педофілів

В Україні можуть створити базу з особистими даними людей, які скоїли сексуальні злочини проти дітей. У Міністерстві внутрішніх справ заявили, що відкриті реєстри з іменами і прізвищами, адресами проживання і навіть особистими прикметами таких людей існує в деяких зарубіжних країнах, наприклад, США. Поки що в МВС пропозиція про створення такої бази знаходиться на рівні ідеї, і у відомстві пропонують спочатку дати доступ до такого реєстру лише співробітникам правоохоронних органів.
 
Поки цього не сталося, звичайні громадяни намагаються самостійно захистити своїх дітей, об'єднуючись у спільноти так званих "мисливців за педофілами". Вони викладають у соцмережі відео та особисті дані тих, хто через соціальні мережі шукає малолітніх для заняття сексом.
 
Про те, як "приманюють" ймовірних педофілів, чи зменшують подібні рейди кількість бажаючих вступити в інтимний зв'язок з дітьми і чи треба в Україні відкрити базу даних з особистими даними тих, кто скоїв сексуальні злочини проти дітей – в матеріалі РБК-Україна.
 
Минулого тижня начальник Головного управління Національної поліції Донецької області В'ячеслав Аброськін заявив, що буде лобіювати ідею відкриття бази з даними людей, які скоїли злочини на сексуальному ґрунті проти дітей. Він згадав про кілька недавніх подібних випадків у себе в регіоні. Так, у Бахмутському районі 24-річний вітчим протягом року ґвалтував свою 13-річну падчерку. Аброськін написав, що зі свого досвіду роботи у правоохоронних органах він знає, що в'язниця не зупиняє таких людей і після звільнення вони можуть повторити подібний же злочин. Тому, на його думку, варто перейняти досвід інших країн, давши доступ громадськості до інформації про таких злочинців.

В'ячеслав Аброськін нагадує, що в США, на офіційному сайті міністерства юстиції, можна перевірити по спеціальній базі, ввівши в неї ім'я та прізвище людини, чи притягували його до відповідальності за сексуальне насильство. Доступ до таких даних у США з'явився після прийняття в середині 90-х років так званого "закону Меган". У 1994 році семирічна Меган Канка була спочатку зґвалтована, а потім вбита її сусідом Джессі Тиммендекасом. При цьому ґвалтівник до цього випадку вже двічі притягувався до відповідальності за домагання до малолітніх дівчаток. За вбивство Меган його засудили до довічного ув'язнення без права перегляду вироку. Батьки загиблої заявляли про те, що вони мали право знати, що поряд з ними живе педофіл. Знаючи це, вони, наприклад, могли б змінити місце проживання, щоб уникнути насильства над дитиною. Під листом-зверненням батьків, які вимагали відкрити дані, протягом короткого часу, підписалися близько 400 тисяч жителів штату Нью-Джерсі. За три місяці закон про відкритий доступ до даних про таких злочинців був прийнятий в Нью-джерсі, і згодом, подібні рішення прийняли інші штати.
 
"Однією в'язницею це питання не вирішити. Буду звертатися до наших народних депутатів з пропозицією розглянути можливість прийняття аналогічного закону по суті. Готовий взяти активну участь у розробці такого нормативного акта. Тільки надання публічності зможе стримати цих покидьків, а не будь-яка хімічна кастрація і в'язниця", - написав у себе на сторінці в Facebook Аброськін.
 
Дійсно, у США через сайт міністерства юстиції можна потрапити на відкриту базу людей, які притягалися до відповідальності за вчинення сексуальних злочинів.
Через загальну базу можна набрати ім'я і прізвище людини або подивитися, наприклад, чи притягалися за сексуальні злочини над дітьми сусіди чи на якій відстані від будинку проживає така людина. Там вказується не тільки його особисті дані, але і адресу проживання, прізвиська, особливі прикмети ( наприклад, шрами), і інформація про те, за які саме злочини сексуального характеру відносно дітей чоловік притягувався до відповідальності. Зокрема, тільки в Лос-Анджелесі таких правопорушників близько 4 тисяч. Використовуючи карту міста, можна спокійно знайти таких людей, лише вибравши район.

Найбільш повна база в країні з таким злочинцям зараз у Каліфорнії. Однак на сайті цього штату відразу ж зазначено, що туди внесено не всю інформацію. Приблизно по чверті подібних правопорушників дані не занесені, а у відкритий доступ потрапляє інформація тільки про певні злочини. Крім того, за заявою людини його анкету можуть прибрати з загальнодоступного Інтернет-сайту. Але таке можуть зробити тільки по тому, хто скоїв сексуальне насильство один раз, а злочин потрапив під певні статті кримінального кодексу. Наприклад, за розбещення малолітніх, але якщо це був злочин середньої тяжкості. Також перед входом в базу користувача попереджають, що він може бути покараний за незаконне використання отриманих даних. За це йому загрожує щонайменше штраф у розмірі 10 -50 тисяч доларів. У разі, якщо використовуючи дані чоловік вбив педофіла, то до тюремного терміну, який він отримає за вбивство, будуть додані ще п'ять років.
 
Під постом глави ГУ Нацполіції Донецкьої області одразу кілька народних депутатів висловилися "за" використання подібної практики в Україні та погодилися взяти участь в розробці відповідного законопроекту. Заступник міністра внутрішніх справ Анастасія Дєєва уточнила РБК-Україна, що поки це ідея. Але національні публічні реєстри таких злочинців є в багатьох країнах світу, не тільки в США, а й у Великобританії, Австралії. У деяких країнах, наприклад, в Канаді, до цієї бази мають доступ тільки поліцейські. Яким чином зробити це в Україні – питання дискусійне, до якого необхідно залучати і експертів, і громадськість. "Думаю, що варто почати з реєстру, відкритого для поліції - тому що саме співробітники поліції можуть оперативно запобігти або зреагувати на можливий злочин, захистивши дітей", - вважає Дєєва.
 
Подібна закрита база, для службового використання, є і в Інтерполі, додав віце-президент Всеукраїнської фундації "Захист прав дітей", екс-керівник кримінальної міліції у справах дітей МВС України Олексій Лазаренко. За його словами, у багатьох країнах ведеться поліцейські обліки, як і у нас, доступ до яких отримують тільки за запитом в поліцію. Але ними весь час користуються, особливо роботодавці, перевіряючи кандидатів на роботу в дитсадки, школи та інші заклади для дітей. Однак, на думку Лазаренка, відкрита база ніяк не вплине на профілактику злочинів сексуального характеру проти дітей, так як подібна профілактика неможливо. "Така база може вплинути на рецидив, тобто, на повторне вчинення подібних злочинів. Тому особливої користі ( у відкритій базі – ред.) немає, допомога - так. Але необхідно обмежувати користувачів. При доступності бази не виключена дискримінація і зловживання, наприклад, шантаж з будь-якою метою", - заявив у коментарі РБК-Україна Олексій Лазаренко. Анастасія Дєєва уточнила, що у відкритих реєстрах, з метою захисту персональних даних може вказуватися лише місцеперебування людини або місце вчинення злочину. Психолог Вадим Колєсніков заявив РБК-Україна, що самих педофілів від вчинення злочинів ця база не зупинить. "Але це дасть нашим співгромадянам більшу впевненість у тому, що вони захищені", вважає експерт.

Зазначимо, що за минулий рік в Україні скоєно 321 сексуальних злочинів проти дітей.

 
Джерело: РБК-Україна

Add new comment