Як відповідати на незручні дитячі питання?

Іноді діти задають дуже багато запитань. Буває, що, не слухаючи відповідь, вони «генерують» все нові і нові питання. Приблизно у віці чотирьох їм стає нецікаво тільки задавати питання, вони вже хочуть почути на них відповіді. Ще через деякий час діти буквально завалюють батьків «незручними» запитаннями: «Як я з’явився на світ?» Або «Що таке смерть?». EtCetera дізнався: як відповідати на такі питання, щоб дитина не шукала відповіді «на стороні»?

Про народження без «лелек» і «капусти»

Мабуть, найбільш поширене питання, яке мучить дитячі уми, – звідки вони з’явилися. Кожні батьки повинні бути готовими до того, що дитина задасть це питання. І головне завдання батьків зробити так, щоб у дитини більше не з’являлося питань на цю тему, і вона не стала обговорювати «проблему» з друзями на дитячому майданчику.

Психолог Ганна Румянцева радить батькам заздалегідь придумати відповідь. Дитина не повинна бачити ваше збентеження або замішання. Як тільки вона це помітить – вважайте цей «бій» програним. Дитина зрозуміє, що батьки щось тримають в таємниці і буде постійно ставити це питання або шукати правду самостійно.

«Щоб не складати дітям казки про лелек, придумайте правдиву історію. Вона повинна виглядати якомога більш правдоподібно. Відповідь потрібно приготувати заздалегідь і, як тільки ви почуєте питання, повинні тут же дати дитині готову відповідь. Якщо ви це зробите чітко і серйозно – у дитини не виникне думки, що ви це придумали», – радить психолог.

Якщо говорити про смерть, то тільки правду

Що саме дитина запитає про смерть – невідомо, але краще також заготовити кілька стандартних відповідей. Головне правило: не ігнорувати ці питання і відповідати на них чітко і без відмовок. В іншому випадку дитина собі може домислити все, що завгодно.

Якщо малюк цікавиться, чому померла близька людина – не йдіть від відповіді. Постарайтеся пояснити те, що трапилося. Не потрібно придумувати, що ця людина просто заснула і інші безглузді вигадки. Якщо причиною смерті стала старість, поясніть дитині, що людський організм з роками зношується, а це призводить до смерті.

«Якщо людина померла від хвороби, і дитина запитала про це, потрібно пояснити їй, від якої саме хвороби. Малюк повинен знати, що вмирають тільки від найстрашніших хвороб. А, наприклад, від застуди або нежиті – ще ніхто не вмирав. Якщо цього не зробити, то кожен раз під час хвороби дитина буде переживати, що скоро теж помре», – радить Ганна Румянцева.

«Кого ви любите більше?»

Якщо в сім’ї росте двоє дітей, рано чи пізно старший малюк задасть батькам питання: «Кого ви любите більше – мене або брата (сестру)?».

Відповідати на це питання, як і на всі дитячі питання, потрібно чесно. Зрозуміло, що своїх дітей батьки люблять однаково. Але після народження другого малюка, старша дитина, якій стали приділяти менше уваги, відчуває себе покинутою і починає переживати з цього приводу.

Поясніть дитині, що ви їх любите однаково, що саме в них сенс вашого життя, що любити когось більше, а когось менше – просто неможливо і вона теж це зрозуміє, коли у неї народяться свої діти.

«На підтвердження своїх слів міцно притисніть малюка до своїх грудей. Нехай він відчує, як сильно ви його любите. Проводьте разом більше часу. Покажіть йому, наскільки він для вас важливий», – радить психолог.

 

Джерело: etcetera.media

Додай свій коментар