У Рівному шукають патронатних батьків

Багато рівнян розуміють, що притулки та інтернати – не найкраще місце для виховання дітей. Та поки що, крім прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу, альтернатив у дитини, яка залишилася тимчасово чи постійно без батьківської опіки не було. Однак в Україні вирішили запровадити таке новаторство, як патронатна родина. Нове воно лише для нас – цю практику давно впровадили у багатьох країнах Європи та в США.
 
Ми звернулися до директора Рівненського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Людмили Талт за поясненням: а що це таке – патронатна родина і для чого вони потрібна. Людмила Гнатівна пояснила що таке патронат над дитиною, хто такий патронатний вихователь та якою має бути – патронатна сім’я.
 
- Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та соціально-психологічна реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною та її батьками чи опікунами складних життєвих обставин. Термін перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя не може перевищувати трьох місяців. Патронатний вихователь – це людина, яка за участю членів сім’ї надає послуги з догляду та виховання дитини, чиї батьки опинилися у скрутних життєвих обставинах. Сім’я патронатного вихователя – це сім’я, у якій за згоди всіх її членів, повнолітня особа, яка пройшла спеціальне навчання, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі, - каже пані Людмила.
 
За словами Талт, дитина у такій сім’ї не повинна перебувати більше трьох місяців. Тобто, це може бути менше - наприклад, два чи півтора, але не більше трьох. Якщо за ці три місяці дитина не повертається у свою сім’ю, до біологічних батьків, тоді за рішенням комісії із захисту прав дитини, цей термін може бути продовжений ще на три місяці.
 
Тобто, крайній термін – шість місяців, але для цього потрібні серйозні підстави. І упродовж цих півроку ведеться пошук або прийомної сім’ї, або усиновлювачів чи опікунів. Усе це залежить від життєвих обставин біологічної сім’ї такої дитини.
 
Директорка центру навела приклади отих складних життєвих обставин:
 
- Це може бути такий випадок, що батьки захворіли, потрапили у лікарню і у них немає родичів, які протягом лікування можуть взяти дитину до себе. Тоді цю дитину передають на тимчасове перебування у патронатну родину. Теж ж саме можна сказати і про якісь раптові нещастя – втрата майна чи стихійне лихо. Оскільки на Рівненщині ми ще не знайшли охочих стати патронатними вихователями, то поки що таких дітей прилаштовують у центр соціально-психологічної реабілітації. Такий заклад у нас є в Олександрії. Якщо це не якась раптова хвороба матері чи батька дитини, а залежність батьків від алкоголю чи наркотиків, то дитина, яка не отримує належного догляду і виховання, теж може бути поміщена у патронатну сім’ю. Але якщо за цей період, наприклад мама, не виконує рекомендацій працівників центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, якщо вона не йде на співпрацю, не відвідує груп анонімних алкоголіків чи наркоманів за вимогою центру, тобто не змінюється, то тоді служба у справах дітей вирішує доцільність позбавлення батьківських прав та влаштування дитини у прийомну сім’ю, - зазначила Людмила Талт.

Для того, щоб стати патронатним вихователем, у відповідному Законі України прописані конкретні вимоги для кандидатів. Директорка міського центру розповіла і про них. Виявляється, таких вимог до потенційних патронатних родин є чимало. Одна з них принципово відрізняється від вимог до прийомних сімей. Патронатний вихователь обов’язково повинен мати вищу освіту.

- Я знаю багато прикладів, коли люди не мають вищої освіти, але при цьому виступають дуже добрими та дбайливими до дітей людьми. Але закон є закон і ми маємо його дотримуватися. Крім того, беручи на себе обов’язки патронату, вихователь повинен мати відповідні житлові умови для соціально-психологічної реабілітації дитини, яку бере під свій патронат, - говорить пані Людмила.

Щодо вікових обмежень, то патронатним вихователем не може стати особа, якій менше 35 років. Крім того, важливою умовою є те, що один із подружжя, саме той, хто буде виконувати обов’язки патронатного вихователя, має бути безробітним. Тобто, людина не має ніде працювати, щоб цілком і повністю надавати послуги патронату. Важливо зазначити, що патронатний вихователь буде отримувати офіційну зарплату від держави, а в його трудовій книжці буде відповідний запис та нараховуватиметься трудовий стаж.

Розмір грошового забезпечення у період перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя становить на місяць 7 тисяч 250 гривень. У період між влаштуванням дітей – 2 тисячі 175 гривень.

- Також на кожну дитину, влаштовану у патронатну родину буде надаватися соціальна допомога. Вона залежить від віку. Зокрема, для дітей віком до шести років така допомога складе – 2 тисячі 456 гривень, а від 6 до 18 років – 3 тисячі 62 гривні на місяць. І ось ця сума у понад сім тисяч гривень – це буде офіційна зарплата патронатного вихователя. Але, як вже наголошувалося, він не має права більше ніде працювати. Тут ще потрібно сказати, що починаючи з 2017-го року, сума грошового забезпечення буде суттєво збільшена, - зауважує спеціаліст.

Кандидати у патронатні вихователі мають пройти і відповідне навчання. Тут важливо, щоб патронатні вихователі вміли пояснити дитині, що вона перебуває у чужій сім’ї тимчасово і що вона згодом має повернутися до біологічних батьків. У цьому і є та принципова різниця між прийомною і патронатною родиною. У прийомну сім’ю дитина може потрапити у будь-якому віці і перебувати там до свого повноліття.

Якщо людина виявила бажання стати патронатними вихователями, то їй потрібно звернутися у Рівненський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Якщо мова не конкретно про Рівне, а про область, то кандидатам потрібно звернутися в аналогічні центри у себе в райцентрах.

Отримати консультацію щодо сімейного патронату можна за телефоном нашої гарячої лінії «Дитину в родину»  0 800 50 40 42 (дзвінки безкоштовні). 

Джерело: ВСЕ

Add new comment