На Донеччині за співпрацю з терористами засудили 8 дітей

війна

Війна на Сході України триває вже не перший рік. Збройний конфлікт, як ніщо інше, оголює слабкі місця нашої держави – недосконалість законодавства, недореформованість основних відомств.
 
Війна і діти – це тема, яка потребує особливої уваги.
 
«Саме у рамках гуманітарного права, особливою категорією є діти. Тому що, навіть у мирний час діти потребують особливого захисту. Якщо ми говоримо про військовий конфлікт, то взагалі це дуже серйозна ситуація, дуже серйозні виклики саме для захисту прав дітей», - розповідає Ольга Скрипник, керівник Центру громадянської просвіти «Альменда».
 
В прокуратурі Донецької області відзвітували – в регіоні за співпрацю з незаконними збройними формуваннями засудили вісьмох підлітків. Справи ще дев’ятьох дітей розслідують. Звинувачують їх у перешкоджання діяльності українських правоохоронців та Збройним силам України. Якщо конкретно, то діти охороняли захоплені терористами будівлі, чергували на блок-постах.
 
Стосовно покарання на сайті читаємо: «Всім неповнолітнім призначені покарання, необхідні й достатні для їх виправлення та попередження нових злочинів».
 
У відомстві пояснюють, що більшість з цих дітей добровільно вийшли з незаконних збройних формувань, здалися та активно сприяли розкриттю злочинів. А СБУ, як відомо, готова йти на поступки всім тим, хто розкаявся. Навіть створює відповідні програми.
 
Ігор Кутєпов, полковник центру управління СБУ, автор проекту «На тебе чекають вдома» розповідає:«Програма спрямована на те, щоб дати можливість тим нашим громадянам, які в силу різних обставин, емоцій, російської пропаганди зробили невірний крок».
 
Діти оступилися, пояснюють в прокуратурі, враховуючи це, вони можуть бути звільнені судами від кримінальної відповідальності.
 
Дітей суворо не карали і не каратимуть – і це навряд чи викличе у громадськості обурення. Однак не зрозуміло інше. Кого покарають за те, що діти опинилися на війні, можливо навіть взяли до рук зброю. Адже це незаконно і недопустимо. Участь дітей у воєнних діях категорично забороняє Закон України «Про охорону дитинства», забороняє Конвенція ООН.
 
Ельвіра Зейтуллаєва, адвокаційний експерт ВБФ «Право на захист» констатує: «Україна ратифікувала Факультативний протокол у 2004 році та підтвердила готовність і необхідність посилення захисту прав дітей у збройних конфліктах».
 
Відповідно до Конвенції ООН з прав дитини і будь-які збройні групи, відмінні від збройних сил держави також за жодних обставин не повинні вербувати і втягувати у війну дітей. Хлопців і дівчат, які не досягли 18-річного віку.
 
Тим не менше процес уже запущений. Представники самопроголошених ЛНР та ДНР пишаються тим, що на їх боці воліють воювати 16-річні та 17-річні хлопчики.
 
Неповнолітнім, які хочуть потрапити в зону збройного конфлікту, представники так званих ДНР і ЛНР охоче допомагають – таку інформацію підтверджують і журналісти Служби розшуку дітей Магнолії ТВ.
 
Ось про що розповідає Надія Боднарчук, журналіст «Служби розшуку дітей»: «Наша практика свідчить, що при великому бажанні дитини і при організації з іншої сторони, швидше з окупованої сторони, вони це здійснюють. А потім ставити комусь питання важко, бо юридично це якось не фіксується. Дітей в прямому сенсі завербовують. Вербувальницями працюють комунікабельні дівчата. Вміло розігрують романтичну авантюру і запрошують хлопчаків до себе у гості, на непідконтрольні Україні території. А тоді виявляється, коли вони поїхали і зникли, що дівчина вже знайомиться з іншим хлопцем, а по такій негласній інформації хлопець вже перебуває у збройних формуваннях. Примусово».
 
Однак марно сподіватися, що в Службі безпеки України шукатимуть тих хто допустив дітей на війну, та ще й по той бік збройного конфлікту, з боку сепаратистів. Адже правоохоронні органи не володіють інформацією і про тих дітей, які опинялися в українських добровольчих батальйонах. А вони там опинялися, констатують міжнародні організації. Та й Президент Порошенко заявляв, що лише за 2015 рік в зоні АТО загинув 21 юнак,  захищаючи цілісність України. Хто ці діти? В яких формуваннях вони служили? – ні в МВС, ні в СБУ, ні в Міністерстві оборони відповіді не мають.
 
Аксана Філіпішина, Представник Уповноваженого з питань дотримання прав дитини, так коментує ситуацію: «Звичайно ми отримали відповідь, в тому числі з посиланням на факультативний протокол , на закон про військовий обов’язок, що жодна дитина до 18 років в війні не приймає участі! Крапка!»
 
Ніхто в державних органах, схоже, не збирається перевіряти інформації про те, як діти потрапляють на війну і хто їх туди допускає. Та навіть якби винних шукали, то серйозне покарання в нашій державі для них не передбачене. І це при тому, що країна вже кілька років перебуває у стані неоголошеної війни.
 
У міжнародному законодавстві є вимоги про те, що дії із залучення дітей до воєнних конфліктів мають бути криміналізовані. В Україні ж така відповідальність не передбачена. Жодна стаття кримінального кодексу не охоплює саме цього жахливого посягання на права дитини.
 
«Не можна втягувати дітей в військові дії. Тим не менше було багато повідомлень, що втягують дітей, дають в руки зброю, отут справді може бути злам психічний у дитини.Це дуже загрозливо і цього робити ніяк не можна. Це треба заборонити і передбачити відповідальність. Можливо навіть у вигляді кримінальної відповідальності. Ну але це мають вчені подивитися кримінологи. Напревеликий жаль, у нас такі речі роблять , як то кажуть в задній слід, коли це вже не так актуально», - додає Євген Захаров, директор Харківської правозахисної групи.

MAGNOLIA.ORG

За інформацією Телеканалу ЧП.INFO

Додай свій коментар