Хто і як використовує дітей у збройних конфліктах розповідає правозахисник

Бойовики залучають до своїх лав неповнолітніх. Хто і як використовує дітей у конфліктах? В ефірі Громадського радіо говорили з віце-президентом Всеукраїнської Фундації «Захист прав дітей» Олексієм Лазаренко про дітей, залучених до військових дій по обидва боки конфлікту.
 
Ілона Довгань: Вы планируете проводить исследование по поводу привлечения несовершеннолетних к военным формированиям. Что это за исследование? Как это будет проходить?
 
Олексій Лазаренко: Президент, виступаючи на уроці мужності в ліцеї імені Богуна, розказав про те, що 21підліток до 18 років загинув, захищаючи гідність нашої країни. Тому, якщо говорити про залучення дітей до збройного конфлікту, потрібно говорити, що їх залучали з обох боків. Якщо ми говоримо про захист прав дітей і виконання закону України, який зараз набув чинності (законопроект № 1695). У ст. 30 закону України «Про охорону дитинства» були внесені зміни і визначено, що таке залучення дитини до військового конфлікту, що дитина є постраждалою.
 
Ілона Довгань: Яким чином залучають дітей?
 
Олексій Лазаренко: Україна у 2014 р. долучилася до факультативного протоколу Конвенції ООН про участь дітей у збройному конфлікті. Існують також Паризькі принципи. Там чітко визначено, що таке залучення, вербування. Є багато форм. У міжнародних документах сказано, що використання дитини як піднощика, водія, вважається залученням до військових дій. А за нашим законом це вже заборонено.
 
Ілона Довгань: Яким чином могли опинитися там ці діти?
 
Олексій Лазаренко: Зараз буде відповідне дослідження. Його проводять громадські організації, мета — визначити масштаби залучення у збройні формування, як ці діти залучаються. Є декілька форм залучення. Ми говоримо про обидві сторони. Якщо ми говоримо про захист прав дітей, потрібно говорити взагалі. Акцентувати потрібно на системності цих випадків. Якщо ми говоримо про «ЛНР» і «ДНР» йдеться про те, щоб зробити це системним. Українська сторона не досліджувалась. Тому зараз важливо дослідити це. У школах є предмет захист вітчизни. Там вчать збирати і розбирати зброю, здають ті самі нормативи. Це все було і раніше. Але коли ця підготовка в комплексі із психологічним впливом — це зовсім інше.
 
Ілона Довгань: Чи можуть підлітки 16-ти років можуть прийти і сказати, що хочуть допомагати звільняти свою територію, що їм мають сказати українські військові?
 
Олексій Лазаренко: Такого не може бути. А якщо дитині ще й нема 15 — це міжнародний військовий злочин.
 
Ілона Довгань: До якого віку мають забороняти?
 
Олексій Лазаренко: До 18 років. Нашим законодавством чітко встановлений вік, з якого особа може брати участь у військових діях. Я проводив дослідження з нашого боку на півночі і півдні Донецької області: 8% опитаних військових сказали, що візьмуть під опіку таку дитину і навіть не знають, що це заборонено. 65% сказали, що зателефонують командиру.
 
Ірина Ромалійська: Как часты такие случаи?
 
Олексій Лазаренко: Якщо брати відкриті джерела, є поодинокі випадки. Як правило, стосувались вони добровольчих батальйонів до того, як ті були введені в склад Нацгвардії.
 
Ілона Довгань: Які у вас ще були дані? Ви проводили це Данської компанії?
 
Олексій Лазаренко: Данська Рада з питань біженців має декілька напрямів. Їх цікавили ризики залучення учнів ПТУ, і чи вони можливі. Групу учнів ПТУ обрали, бо це група ризику.
 
Ілона Довгань: Залучення з української сторони?
 
Олексій Лазаренко: Зараз це наша контрольована територія. Але у червні-липні 2014 року ця територія була непідконтрольна. Нам цікаво, яким чином там усе выдбувалось. Зараз ці діти можуть відкрито говорити, чи було таке залучення.
Зараз я буду готувати інтерв’юерів, які будуть опитувати людей, які були незаконно ув’язнені на неконтрольованій території, а також тих, хто переїхав сюди. Ми будемо аналізувати відкриті джерела, анкетувати наших громадян, які опинилися у незаконних військових формуваннях, а також опитувати вимушених переселенців, які мають інформацію про такі факти.
 
Ірина Ромалійська: Что будет дальше с выводами?
 
Олексій Лазаренко: Ми прописали, що всю інформацію, яка буде більш-менш підтверджуватись, ми передамо в Генпрокуратуру, щоб ці дані внесли в єдиний реєстр досудових розслідувань. Всі говорять про те, що Україна буде звертатися до військового трибуналу. А військові злочини є підтвердженням. «Фішка» в тому, що ми будемо говорити про обидві сторони. Якщо захищати права дітей, їх потрібно захищати з обох боків.

MAGNOLIA.ORG
 
Джерело: Громадське радіо

Додай свій коментар